sestava pro rok 2012 =>
• hardware HTPC • software HTPC • MKV • hlučnost HTPC • problémy •
Proč HTPC? Dlouho jsem hledal ideální řešení v podobě stolního přehrávače, ale nenašel. Velmi se k tomu přiblížil TviX6500, ale díky neodladěnému firmware a omezením některých funkcí jsem se rozhodl ke stavbě vlastního řešení. Sestavit to po stránce hardware není problém, problém je software a to konkrétně jeho nastavení.
Používám open source projekty s názvem:
-
Media Portal(MP není špatný, ale má daleko do dokončení, je pomalý) - NPVR (PVRko neboli
video rekordér) - dostupný i v české lokalizaci (můj překlad)
- naprosto spolehlivý
- používám jej pro přehrávání čehokoli (díky mému SAFu)
Co jsem chtěl:
- Aby to zvládalo přehrávání HD videa z HD kamery kterou vlastním - (přehrává perfektně včetně vytváření náhledů)
- Vyvarovat se produktům Microsoft - (je použit pouze OS)
- Minimální hluk a spotřeba - (hluk i spotřeba jsou minimální)
- Ovládání pouze dálkovým ovládáním včetně zapnutí a vypnutí a fungování "přes zeď") - (díky použití rádiového ovládání a interní PCI karty funguje na 100%). K sestavě se připojuji vzdáleně z jiného PC za účelem údržby pomocí ''vzdálené plochy.''
- Veškerá multimédia přehledně na jednom místě (foto, audio, video) - (splněno)
- Použití jako setopbox/rekordér - (
zatím nefunkční TV kartaFunguje perfektně) - Display na skříni - (nefunkční díky konfliktu mezi ovladačem
dálkového ovládání a ovladačem displaye) - je to problém firmy iMON a jejich
neschopnosti napsat ovladač umožňující provoz 2 jejich zařízení na jednom
stroji) - ?řešení? - zakoupení jiného dálkového ovládání
Použitá technika:
- TV - Panasonic Viera TX-L42E30E - todle je skvělá TV, díky podpoře webových služeb v ní lze zobrazit počasí, YouTube či trailery. Umí dokonce i hry.
- Reproduktory - stereofonní Logitech dvoupásmové + subwoofer (použito z důvodu lepšího zvuku a v případě přehrávání hudby není zapotřebí mít zapnutou TV). Externí reproduktory budou později zrušeny, čekám jen na podporu downmixu do sterea v LAV audio dekodéru.
- HTPC - popis níže
Použité komponenty HTPC: (ovladače pro WinXP)
- Sestava je založena na platformě Intel.
- Skříň: Veris Fusion v2 (stříbrná) - obsahuje 430W aktivně chlazený zdroj (zcela předimenzovaný pro tuto sestavu).
- Základní deska:
GIGABYTE GA-EG45M-DS2H
Protože jsem integrovanou grafiku nahradil ATI4550, je možné použít i jinou
desku.
BIOS: F4 - Grafická karta: ATI HD
45506450: pozor, u catalystů 9.2 nefunguje DXVA pro HD video! - Starší hry na ni jedou skvěle, třeba NFS carbon má v max. detailech kolem 40fps.
Rozlišení: HD 720p@60Hz - (sice to není 1:1 - moje TV má 1366*768 - ale je to ideální řešení) - CPU: Intel Core 2 Duo E7500 BOX - dost jsem se obával, že se to bude přehřívat, ale i po delším provozu je pasiv na dotek chladný!!!
- CPU Chladič: Scythe SCMNJ-1000 Mini Ninja (pasivní - bez větráku)
- Paměť: Zeppelin 2048MB (kit 2x1GB) 800MHz - swap file je vypnutý, není potřeba.
- Disk1 (systémový): SSD OCZ Core Series V2 - 30GB - systémový disk
- Disk2 (pro nahrávky):
Nějaký 500GB western
- WD Caviar GreenPower 3.5" 1TB WD10EACS - Disk3 (datový):
WD Caviar GreenPower 3.5" 1TB WD10EACS
- WD GreenPower 3.5" 2TB AV-GP - datový disk - DVD mechanika: Samsung SH-S223F bílá - podporuje vlastní nastavení rychlosti otáček (použito je Any DVD). Mechanika je uschována za vyklápěcími dvířky = barva je může být libovolná. Také jsem na mechanice zalepil neprůhlednou páskou diodu aby při provozu neblikala - řeší to divné blikání ve skříni když byla mechanika v provozu a v pokoji byla tma.
- Tv karta:
(tu správnou jsem trefil až napotřetí)
-AverMedia So Speedy(nefunkční analog v MP)
-Pinnacle 310i(nefunkční analog v MP)
-HauppaugeHVR-1300- tato karta funguje opravdu nádherně - perfektní obraz v analogu a HW komprese do MPEG2 - Doporučuji! V dnešní době je docela problém tuto kartu sehnat, proto s koupí neváhejte!
- Na mém systému tato TV karta způsobuje náhodné zatuhnutí systému pro probuzení z S3/S4 - problém jsem ale vyřešil pomocí MCE standby tool + skripty, které kartu vypnou a zase zapnou při usínání/probouzení.
- Evolve Mars - v dnešní době už máme dobré pokrytí signálem DVB-t i v místě mého bydliště, takže jsem TV kartu vyměnil za externí USB. Za tu cenu funguje opravdu skvěle, nemám s ní jediný problém. - OS: WINDOWS XP Professional SP3 Corporate February 2009
(najdete na torrentech) - naprosto pohodové a
rychlé řešení. Boot trvá cca 30s a přechod do režimu Stand By a probuzení
trvá tak 5s.
- pod Vistou 64 jsem měl problémy s horizontálním zlomem v obraze (tzv. tearing) -řešení jsem nenašel. Vlastně našel, nahodil jsem WinXP :) - řešením je zapnutí Aera, která ovšem v basic verzi není.
- Visty 32 taky nedoporučuji. Boot trval 90s, Win XP SP3 30s
- když už se pro Visty rozhodnete, zvolte verzi s Aero (je nutno Aero zapnout, jinak se nezbavíte zlomu v obraze!)
- obrovská výhoda XP je jejich možnost modifikace, takže není vůbec poznat, že HTPC běží na Windows :) - Dálkové ovládání: SoundGraph iMON 2.4G DT - rádiové dálkové ovládání - funguje i přes 2 zdi (výroba byla ukončena, iMON zřejmě příjde s novým obdobným produktem)
Pár obrázků:
A v reálu:
Chlazení ve skříni:
Tady je pár starých obrázku z XBMC, které již nepoužívám
XBMC - filmy:
XBMC - seriály:
XBMC - videa z kamery:
XBMC - audio knihovna:
XBMC: audio vizualizace:
XBMC - fotogalerie:
XBMC - počasí:
XBMC - hlavní menu, v pozadí hraje video:
- Win XPSP3 a řada speciální nastavení (je toho hodně, vypnutí autorunu, zapnutí autologinu, vypnutí některých služeb, atd,...) VC++ a Frameworks 2.0
- GB-PVR
1.3.11 +
Elecard MPEG2 dekodérpro LiveTV (podporuje DXVA + korekci gamy)PowerDVD MPEG2 dekodér - ten sice nepodporuje korekci gamy, ale v Catalystech 9.4 už není problém že černá není černá ale šedá tak výrazný, navíc nečtverečkuje při skocích ve videu.
- moje čeština - případné námitky prosím pište zde.
- nová verze SAFu již podporuje i GB-PVR a součástí je i aktuální verze češtiny do GB-PVR - více info zde
- popřípadě zde je xmltv graber pro cca 40 CZ/SK TV programů. Ideální umístit do "Po spuštění". - XBMC - nějaké poslední
SVN
(žádné kodeky, splittery, atd... nebudete potřebovat!)
- díky smooth videu jsou všechna videa přehrávána v 25 nebo 50fps a obraz je nádherně plynulý (žádné záškuby, zlomy v obraze, atd...) - AnyDVD - pro odhlučnění DVD mechaniky/odstranění ochrany z DVD disků/ripování do ISO
- MCE Standby Tool - tento nástroj vám umožní spouštět skripty před usnutím a po probuzení HTPC (vyřešil jsem tím problém zamrzání systému po wakeupu)
-
Titanium Taskbar- malý nástroj pro změnu taskbaru - kompletně jsem ho schoval, zůstala jen informace o datumu a čase
Nahrazeno programem Taskbar Eliminator, který vypne task bar včetně tlačítka Start kompletně.
Pod slůvkem MKV se neskrývá nic jiného než "kontejner". Jako takový může obsahovat video v řadě formátů+řadu audio stop+řadu titulků v nejrůznějších formátech. Vše potom máte zabaleno v jednom souboru. Pro HTPC naprosto ideální řešení. Shrněme si to:
Výhody:
- řešení all in one - vše v jednom
- perfektní podpora v MP
- ideální pro HD video
- není problém připojit x titulků
- zvládá x audiostop
- umožňuje otagování jednotlivých stop jazykovým tagem = když si potom v MP nastavíte jazyk audio/titulkové stopy na CZE (češtinu), program automaticky vybere české titulky (a popřípadě také českou audio stopu)
- převodem AVI - MKV se výsledný soubor zmenší (1-10MB) ale nedochází k žádné rekompresi.
Nevýhody:
- jen málokterý stolní přehrávač zvládne MKV formát
Takže MKV budeme používat jako standart. Pokud tedy máte jakékoli video s externími titulky, převeďte jej na MKV. Pokud jsou titulky ve formátu *.SUB, použijte pro konverzi SUB-SRT program "nástroj na titulky".
Převod AVI do MKV není žádný problém, je to bez rekomprese a stará se o to jednoduchý prográmek MKVtoolmix (Win32 verze zde). Nezapomeňte otagovat jednotlivé tracky jazykovým tagem, MP to podporuje.
- hluk z ventilátorů - uvnitř se díky použití pasivního chlazení
CPU a pasivech na chipsetu desky točí jen 2 ventilátory
- jeden je na boku skříně a má 3 fáze regulace rychlosti otáček (ve skříni jsou tyto ventilátory dva vedle sebe, ale lze je vypnout) V naší sestavě je jen jeden a je nastaven na minimální otáčky, což je pro naši sestavu ideální.
- druhý je ve zdroji (ještě uvažuji o výměnu za pasivně chlazený zdroj) - hluk disků
- díky použití SSD disku je boot naprosto nehlučný a jeho doba trvá cca 30s ( z toho je tak 10s boot biosu)
- disky Western Digital Caviar GreenPower mají vnitřní redukci rychlosti otáček podle zatížení disku = šetří proudem a jsou opravdu tiché. Jsem dlouholetým příznivcem disků Seagate, ale tendle WD je pro použití v HTPC naprosto ideální pro ukládání dat. Disky jsou ve skříni upevněny pomocí speciálních šroubků s gumičkami tlumícími vibrace (šroubky jsou součástí skříně)
- u disků mám nastaveno automatické usínání, takže se v nečinnosti vypnou - jiným slovy pokud systém nahrává něco z TV, disk s daty se uspí protože není potřeba a pokud se koukám na fotky, hudbu atd, vypne se disk s TV záznamy. - hluk DVD mechaniky - rychlost je pomocí AnyDVD
nastavena u CD/DVD na minimální hodnotu = přehrávání je téměř bezhlučné.
Použitá mechanika při startu systému nikterak nehrká - řekl bych, že je
ideální :) Měl jsem možnost vyzkoušet 2 různé LG a jedna nepodporovala
nastavení rychlosti a druhá zase při startu systému "něco dělala", prostě v
ní hrkalo a bylo to slyšet.
Ještě dodám takovou drobnost, která mě trochu vadí a to vysouvaní dvířek - kdyby se vysouvaly 1/2 rychlostí, bylo by to mnohem lepší, takhle to akorát dělá hluk :(
- Nefunkční přední display - nefunkční díky konfliktu mezi ovladačem dálkového ovládání a ovladačem displeje - je to problém firmy iMON a jejich neschopnosti napsat ovladač umožňující provoz 2 jejich zařízení na jednom stroji - koho by to napadlo... Řešení - zakoupení obdobného dálkového ovládání od jiné firmy (momentálně ale o žádném takovém nevím - poradíte?
TV karta - použitá karta není přímo podporována MP - je zapotřebí použít TV server (zatím jsem neinstaloval). Pro mě není nahrávání z TV prioritou, takže jsem to zatím neřešil.V mém bydlišti nemám k dispozici příjem DVB-T.
Vyřešeno výměnou TV karty za Hauppage 1300Bohužel neexistuje způsob, jak v MP zprovoznit hardwarové přehrávání HD videa s titulky. Jakmile je zapnete, bude to dekódováno softwarově - a to může být problém kvůli pomalému procesoru. Řešením by bylo použití silnějšího CPU (to ale neuchladíte pasivem)... Osobně mám v HD jen záběry s kamery, takže se mi to dekóduje hardwarově = no problém.- přešel jsem na HTPC MK2, takže už to neřeším.Momentálně se mi HTPC nechce automaticky probudit ze standby při plánovaném nahrávaní - tohle zrovna řeším, ale netuším, kde je problém...Vyřešeno - pochopil jsem princip jak to má fungovat a opravdu to funguje :)V MediaPortalu 1.0+ zlobí probouzení z režimu spánku, cca 1 z 6 pokusu o probuzení skončí zatuhnutím MP, nebo VC++ chybovou hláškou - řešení v nedohlednu :(- přešel jsem na HTPC MK2, takže už to neřeším.
Závěr:
- co dodat? Vše funguje a funguje to skvěle! Celé to dokáže ovládat i moje manželka, HTPC nezamrzá, nahodil jsem tam i nějaké hry které se dají ovládat gamepadem (NFS carbon - třeba), dají se zapnout/vypnout dálk. ovládáním, takže když přijde návštěva, děti mají co dělat. Získal jsem PVRko/multimediální centrum/konzoli která nedělá hluk a nezamrzá. Na nahrávání je spoleh, po 14ti dnech 100% úspěšnost. Záznamy jsou přímo v MPG formátu, jejich úprava (popř. konverze) není žádný problém, stejně tak vytvoření DVDčka. Mám doma stroj, který jako celek nikde nekoupíte - a co je hlavní, jsem s jeho fungováním naprosto spokojen!