•Stavíme HTPC MK2 (rok 2010)•

sestava pro rok 2012 =>

hardware HTPCsoftware HTPCMKVhlučnost HTPCproblémy

 

Proč HTPC? Dlouho jsem hledal ideální řešení v podobě stolního přehrávače, ale nenašel. Velmi se k tomu přiblížil TviX6500, ale díky neodladěnému firmware a omezením některých funkcí jsem se rozhodl ke stavbě vlastního řešení. Sestavit to po stránce hardware není problém, problém je software a to konkrétně jeho nastavení.

 

Používám open source projekty s názvem:

Co jsem chtěl:

Použitá technika:

Použité komponenty HTPC: (ovladače pro WinXP)

Pár obrázků:A v reálu:


Chlazení ve skříni:


 

Jedno video za tisíc slov :)

Tady je pár starých obrázku z XBMC, které již nepoužívám
XBMC - filmy:
XBMC - seriály:


XBMC - videa z kamery:XBMC - audio knihovna:


XBMC: audio vizualizace:


XBMC - fotogalerie:


XBMC - počasí:


XBMC - hlavní menu, v pozadí hraje video:

Použitý software:

Formát *.MKV:

Pod slůvkem MKV se neskrývá nic jiného než "kontejner". Jako takový může obsahovat video v řadě formátů+řadu audio stop+řadu titulků v nejrůznějších formátech. Vše potom máte zabaleno v jednom souboru. Pro HTPC naprosto ideální řešení. Shrněme si to:

Výhody:

Nevýhody:

Takže MKV budeme používat jako standart. Pokud tedy máte jakékoli video s externími titulky, převeďte jej na MKV. Pokud jsou titulky ve formátu *.SUB, použijte pro konverzi SUB-SRT program "nástroj na titulky".

Převod AVI do MKV není žádný problém, je to bez rekomprese a stará se o to jednoduchý prográmek MKVtoolmix (Win32 verze zde). Nezapomeňte otagovat jednotlivé tracky jazykovým tagem, MP to podporuje.

 

Hlučnost sestavy:

 1. hluk z ventilátorů - uvnitř se díky použití pasivního chlazení CPU a pasivech na chipsetu desky točí jen 2 ventilátory
  -  jeden je na boku skříně a má 3 fáze regulace rychlosti otáček (ve skříni jsou tyto ventilátory dva vedle sebe, ale lze je vypnout) V naší sestavě je jen jeden a je nastaven na minimální otáčky, což je pro naši sestavu ideální.
  - druhý je ve zdroji (ještě uvažuji o výměnu za pasivně chlazený zdroj)
 2. hluk disků
  - díky použití SSD disku je boot naprosto nehlučný a jeho doba trvá cca 30s ( z toho je tak 10s boot biosu)
  - disky Western Digital Caviar GreenPower mají vnitřní redukci rychlosti otáček podle zatížení disku = šetří proudem a jsou opravdu tiché. Jsem dlouholetým příznivcem disků Seagate, ale tendle WD je pro použití v HTPC naprosto ideální pro ukládání dat. Disky jsou ve skříni upevněny pomocí speciálních šroubků s gumičkami tlumícími vibrace (šroubky jsou součástí skříně)
  - u disků mám nastaveno automatické usínání, takže se v nečinnosti vypnou - jiným slovy pokud systém nahrává něco z TV, disk s daty se uspí protože není potřeba a pokud se koukám na fotky, hudbu atd, vypne se disk s TV záznamy.
 3. hluk DVD mechaniky - rychlost je pomocí AnyDVD nastavena u CD/DVD na minimální hodnotu = přehrávání je téměř bezhlučné. Použitá mechanika při startu systému nikterak nehrká - řekl bych, že je ideální :) Měl jsem možnost vyzkoušet 2 různé LG a jedna nepodporovala nastavení rychlosti a druhá zase při startu systému "něco dělala", prostě v ní hrkalo a bylo to slyšet.
  Ještě dodám takovou drobnost, která mě trochu vadí a to vysouvaní dvířek - kdyby se vysouvaly 1/2 rychlostí, bylo by to mnohem lepší, takhle to akorát dělá hluk :(

Nevyřešené problémy:

 1. Nefunkční přední display - nefunkční díky konfliktu mezi ovladačem dálkového ovládání a ovladačem displeje - je to problém firmy iMON a jejich neschopnosti napsat ovladač umožňující provoz 2 jejich zařízení na jednom stroji - koho by to napadlo... Řešení - zakoupení obdobného dálkového ovládání od jiné firmy (momentálně ale o žádném takovém nevím - poradíte?
 2. TV karta - použitá karta není přímo podporována MP - je zapotřebí použít TV server (zatím jsem neinstaloval). Pro mě není nahrávání z TV prioritou, takže jsem to zatím neřešil. V mém bydlišti nemám k dispozici příjem DVB-T.
  Vyřešeno výměnou TV karty za Hauppage 1300
 3. Bohužel neexistuje způsob, jak v MP zprovoznit hardwarové přehrávání HD videa s titulky. Jakmile je zapnete, bude to dekódováno softwarově - a to může být problém kvůli pomalému procesoru. Řešením by bylo použití silnějšího CPU (to ale neuchladíte pasivem)... Osobně mám v HD jen záběry s kamery, takže se mi to dekóduje hardwarově = no problém. - přešel jsem na HTPC MK2, takže už to neřeším.
 4. Momentálně se mi HTPC nechce automaticky probudit ze standby při plánovaném nahrávaní - tohle zrovna řeším, ale netuším, kde je problém... Vyřešeno - pochopil jsem princip jak to má fungovat a opravdu to funguje :)
 5. V MediaPortalu 1.0+ zlobí probouzení z režimu spánku, cca 1 z 6 pokusu o probuzení skončí zatuhnutím MP, nebo VC++ chybovou hláškou - řešení v nedohlednu :( - přešel jsem na HTPC MK2, takže už to neřeším.

Závěr:

 - co dodat? Vše funguje a funguje to skvěle! Celé to dokáže ovládat i moje manželka, HTPC nezamrzá, nahodil jsem tam i nějaké hry které se dají ovládat gamepadem (NFS carbon - třeba), dají se zapnout/vypnout dálk. ovládáním, takže když přijde návštěva, děti mají co dělat. Získal jsem PVRko/multimediální centrum/konzoli která nedělá hluk a nezamrzá. Na nahrávání je spoleh, po 14ti dnech 100% úspěšnost. Záznamy jsou přímo v MPG formátu, jejich úprava (popř. konverze) není žádný problém, stejně tak vytvoření DVDčka. Mám doma stroj, který jako celek nikde nekoupíte - a co je hlavní, jsem s jeho fungováním naprosto spokojen!

CNW:Counter