•Stavíme HTPC (sestava pro rok 2012)•

<= sestava 2010

hardware HTPCsoftware HTPCMKVhlučnost HTPCproblémy

 

Proč HTPC? Na to je jednoduchá odpověď - do dnešního dne jsem nenašel alternativu - žádné zařízení vám neumožní přehrávat všechny formáty, zároveň nahrávat, fungovat jako NAS + LDNA server a herní konzole jako bonus k tomu všemu.

 

Používám open source projekty s názvem:

Co jsem chtěl:

Použitý hardware:

Použité komponenty HTPC:

Použitý software:

Hlučnost sestavy:

 1. hluk z ventilátorů - uvnitř se díky použití pasivního chlazení CPU a pasivech na chipsetu desky točí jen 2 ventilátory
  -  jeden je na boku skříně a má 3 fáze regulace rychlosti otáček (ve skříni jsou tyto ventilátory dva vedle sebe, ale lze je vypnout) V naší sestavě je jen jeden a je nastaven na minimální otáčky, což je pro naši sestavu ideální.
  - druhý je ve zdroji (ještě uvažuji o výměnu za pasivně chlazený zdroj)
 2. hluk disků
  - díky použití SSD disku je boot naprosto nehlučný a jeho doba trvá cca 30s ( z toho je tak 10s boot biosu)
  - disky Western Digital Caviar GreenPower mají vnitřní redukci rychlosti otáček podle zatížení disku = šetří proudem a jsou opravdu tiché. Jsem dlouholetým příznivcem disků Seagate, ale tendle WD je pro použití v HTPC naprosto ideální pro ukládání dat. Disky jsou ve skříni upevněny pomocí speciálních šroubků s gumičkami tlumícími vibrace (šroubky jsou součástí skříně)
  - u disků mám nastaveno automatické usínání, takže se v nečinnosti vypnou - jiným slovy pokud systém nahrává něco z TV, disk s daty se uspí protože není potřeba a pokud se koukám na fotky, hudbu atd, vypne se disk s TV záznamy.
 3. hluk DVD mechaniky - rychlost je pomocí AnyDVD nastavena u CD/DVD na minimální hodnotu = přehrávání je téměř bezhlučné. Použitá mechanika při startu systému nikterak nehrká - řekl bych, že je ideální :) Měl jsem možnost vyzkoušet 2 různé LG a jedna nepodporovala nastavení rychlosti a druhá zase při startu systému "něco dělala", prostě v ní hrkalo a bylo to slyšet.
  Ještě dodám takovou drobnost, která mě trochu vadí a to vysouvaní dvířek - kdyby se vysouvaly 1/2 rychlostí, bylo by to mnohem lepší, takhle to akorát dělá hluk :(

Nevyřešené problémy:

 1. HTPC nelze za použití dálkového ovládání probudit - tohle je docela problém, funguje to tak jeden z 10 cyklů usnutí-probuzení. Problém je zřejmě v základní desce, jelokož jsem na vlastní oči viděl, že na jiném PC to fungovale bez problémů.

Závěr:

 - co dodat? Celkově HTPC funguje a funguje to skvěle! Celé to dokáže ovládat i moje manželka, HTPC nezamrzá, nahodil jsem tam i nějaké STEAM hry které se dají ovládat gamepadem (DarkSouls, Batman - Arkham city, Assassin creed) - není nad to se večer vyvylit do křesla pře TV, zapojit gamepad a jít zmlátit pár Jokerových padouchů :) Získal jsem PVRko/multimediální centrum/konzoli která nedělá hluk a nezamrzá. Mám doma stroj, který jako celek nikde nekoupíte - a co je hlavní, jsem s jeho fungováním naprosto spokojen!
A co vy?
 

 

Pokud máte dotazy, napište mi na hobring@gmail.com, rád se podělím o své zkušenosti :)

 

Pár obrázků:Chlazení ve skříni:

 

Jedno video za tisíc slov :) - jedná se o řešení z roku 2012

 
CNW:Counter